Bio
Awards
Gallery
Essays
Banalities
Contacts

Ty vole, Márty, jak to píšeš? Fendrychův blogoromán

Blogoromán Slib, že mě zabiješ uvedl v úterý v Praze Martin Fendrych. Komentátor TÝDNE publikoval jeho jednotlivé díly týden co týden na svém blogu na stránkách on-line deníku TÝDEN.CZ. Ty pak coby knihu nyní vydalo nakladatelství Argo a Fendrychovo dílo navíc doplnilo autentickými diskusními příspěvky z blogu. Autor včera knížku představil v kavárně Starbucks na pražském Václavském náměstí. Čtení ukázek z blogorománu prokládal písničkami bard Karel Vepřek. Blogoromán coby termín je podle všeho Fendrychův vynález.

Autor: - red -

26.05. 22:45

První zájemkyně o autogram.

V anotaci na knihu nakladatelství Argo píše: "Román popisuje skutečný příběh dvou milenců - Ládi a Věry (jména byla změněna). Láďa podniká, je rozvedený a žije lezením. Trénuje v boulderech, leze po horách. Věra řídí laboratoř v Praze, je špičková vědkyně, a její muž, Němec, pracuje jako právník v Bruselu. Jsou bezdětní, ona spí s Láďou a ještě s jedním mužem. Třicítku má za sebou, touží po dítěti.

Komplikovaný vztah postav příběhu ukazuje „restartovanou" morálku současnosti, vysokou míru volnosti i osamělost, která free-vztahy provází. Napínavý příběh, který nepostrádá tajemství, je velmi současný. Najdete v něm teambuilding, paintball, levitaci, comming out i extrémní dobrodružství na ledovci v Alpách. V centru však stojí komplikované vztahy Věry a jejích mužů.

Jednotlivé kapitoly románu Slib, že mě zabiješ autor týden co týden zavěšoval na blog serveru Tyden.cz. Byl hojně navštěvovaný, vzbudil velké ohlasy čtenářů - nadšené i zavrhující (část z nich v knize najdete). Přímí aktéři příběhu o sobě na blogu četli a jejich reakce na vyprávěné vlastní osudy i představy o tom, co má či mělo být napsáno, se objevují v románu. V tom je zcela nový. První český blogoromán je plný zvratů, gagů i míst, kde jde o život a jeho smysl. Martin Fendrych je výborný vypravěč s výrazným stylem a humorem."

Pak si to vydáš jako knihu, řekl mi Dalibor Balšínek. 

Martin Fendrych je kmenovým blogerem on-line deníku TÝDEN.CZ. Poté, co skončil příběh Ládi a Věry, začal na webu týden co týden publikovat příběh jiný. Již delší dobu je u čtenářů nejoblíbenějším blogerem (v současné době má známku 8,39).


Blogospisovatel Martin Fenfrych a jeho blogoromán.Ty vole, Márty, jak to píšeš?

Víc než suchý popis díla ale napoví ukázka hovorového stylu, jakým Fendrych knihu napsal a kterým nechal promlouvat své postavy. Někteří čtenáři blogu pochybovali, že hrdinové příběhu existují. Co na to Fendrych? "...Lezec, dej mu Pán Bůh věčnou slávu, mi pak vyčítal: Ty vole, Márty, jak to píšeš? Jak si můžou myslet, že já jako nejsem? Dyť to pak skoro jako dybych fakt nebyl! Že si to myslej o Věře, to mi nesere, vona někdy fakt, jako dyby nebyla, a já jí řikám, co děláš? Ale já? Víš, jak já sem? Já sem tak, že to někdy skoro nemůžu ani vydržet, a kdybych nevlít na stěnu a nedal si ňákou fakt supertěžkou cestu, tak snad vybuchnu!"

Na čtení Martin Fendrych pozval právě i podblogery, jak nazývá ty, kteří "psali svoje poznámky, výtky, žádosti, ať se jdu vycpat, chvály a rady, jak dál, pod blogy o Láďovi a Věře, Lezcovi a Vědkyni, a jejichž podblogy se objevily v blogorománu".

Ukázalo se však, že síla internetu spočívá i v anonymitě. Veřejně se na čtení k podblogování nikdo nepřihlásil.

Foto: Radek Burda z portfolia 30 ostrých, http://burda.galerie-30-ostrych.tyden.cz/

Partnerské weby: Etiopie | Foto workshop | Travel gallery | Last Minute dovolená | Dovolená na horách